ColorSnapper 2 – (prawie) idealny wybierak kolorów dla MacOS

ColorSnapper 2 - IkonkaColorSnapper 2 dla MacOS jest narzędziem przeznaczonym do „zdejmowania” kolorów z ekranu. Jest więc elementem niezbędnika każdego web developera czy grafika.

Twórcy aplikacji zamieścili na stronie domowej narzędzia taki slogan:

ColorSnapper 2

The macOS color picker app for designers & developers which makes it easy to collect, adjust, organize and export colors of any pixel on the screen.

W wolnym tłumaczeniu oznacza on łatwą i przyjemną pracę z kolorami na ekranie. Z dokładnością co do piksela.

Położenie i wywołanie aplikacji ColorSnapper 2

Po zainstalowaniu apki ColorSnapper 2 pojawi się jego ikonka w górnym pasku z ikonkami (obok zegarka, Siri i innych ikon). Dzięki temu dostęp do niezbędnych funkcji będzie z każdego miejsca taki sam i równie wygodny.

ColorSnapper 2 - Ikona programu

Aplikację można też wywołać kombinacją klawiszy ALT+CMD+C.

Ogólnie rzecz ujmując zainstalowana aplikacja nie zaśmieca nam systemu i w zasadzie poza ikonką w górnym pasku nie widać jej nigdzie indziej.

Funkcje aplikacji

Apka posiada naprawdę niewielki zestaw funkcji. Jednak jeśli chodzi o narzędzia specjalizujące się w tego typu operacjach to jest to jedna z najlepiej i najprzyjemniej wykonanych aplikacji pod kątem dostępnych opcji i ustawień.

Funkcja „zbierania koloru” z ekranu

Podstawową funkcją jest ustalenie koloru danego piksela na ekranie naszego Maca. W tym celu wystarczy użyć wspomnianej kombinacji klawiszy ALT+CMD+C lub kliknąć ikonkę programu w górnej belce po czym wybrać funkcję Pick Color.

ColorSnapper 2 - Próbnik wyboru koloru

Kursor myszki zamieni się w próbnik dzięki któremu możemy z dokładnością co do piksela określić punkt na ekranie którego kolor nas interesuje. Warto zwrócić uwagę, że próbnik składa się z dwóch elementów: lupki oraz prezentacji koloru w postaci jego kodu (na zrzucie widnieje konotacja w HEX). Następnie należy kliknąć myszką aby aplikacja zapamiętała kolor i pozwoliła nam na jego dlaszą obróbkę. I tyle.

Menu z wyborem formatu koloru i opcjami aplikacji

Po wskazaniu interesującego nas koloru pojawi się na ekranie okienko. W okienku znajdziesz historię wszcześniej wyszukiwanych kolorów, wszystkie możliwe konotacje wybranego aktualnie koloru oraz paletę z kolorami.

ColorSnapper 2 - Okienko aplikacji

Jak widać na powyższym zrzucie ekranu ilość dostępnych formatów zapisu koloru jest naprawdę ponadprzeciętna. Wszyscy będą zadowoleni – DTPowcy, programiści, graficy.

Menu „podręczne”

Ostatnią ważną funkcją na którą warto zwrócić uwagę jest menu podręczne pojawiające się po kliknięciu w ikonkę na górnej belce.

ColorSnapper 2- Menu podręczne

W menu tym znajduje się mini-wersja tego co znajdziemy w pełnym okienku aplikacji. Czyli znów mamy to dostęp do historii, wybieraka kolorów (paleta) oraz skrót do preferencji aplikacji opisanych poniżej.

Preferencje ColorSnapper 2

Okienko z preferencjami zawiera niewielką ilość ustawień. Jednak znajdziesz tu wszystko co jest potrzebne, a nawet nieco więcej. Karty z preferencjami są podzielone na trzy zakładki: General, Appearance i Code Style. Po krótce opiszę każdą z nich.

Karta z ustawieniami „General” (Główne)

ColorSnapper 2 - Preferencje - General

Karta „General” zawiera kilka ważniejszych ustawień dla ColorSnapper 2. Jak widać na zamieszczonym zrzucie ekranu można na niej ustawić kombinację klawiszy wywołującą próbnik kolorów i okienko aplikacji. Można też zdefiniować w jakim formacie kolor automatycznie trafia do schowka systemowego. Krótko mówiąc znajdziesz tu ustawienia główne aplikacji.

Karta z ustawieniami „Appearance” (Wygląd)

ColorSnapper 2 - Preferencje - Appearance

Tu można skonfigurować kilka parametrów dotyczących wygladu i zachowania  próbnika kolorów. Jest to jedyne narzędzie programu i jak widać jego opcje nie są skomplikowane do konfiguracji. Co ciekawe niemal każdy aspekt wyglądu można kontrolować za pomocą myszki lub skrótów z kalwiatury. Warto się z nim zapoznać ponieważ przy dłuższych sesjach zdecydowanie przyspieszają pracę. 😉

Karta z ustawieniami „Code Style” (Styl Kodu)

ColorSnapper 2 - Preferencje - Code Style

Karta z tymi ustawieniami pomoże nam w skonfigurowaniu kodów kolorów jakie chcielibyśmy uzyskać. De facto jest ona dobrze ustawiona domyślnie. Ale jeśli uznasz, że coś wymaga lekkiego tuningu to twórcy aplikacji dają Ci taką możliwość. Bardzo ładnie!

ColorSnapper2 – Podsumowanie

Ogólnie bardzo gorąco polecam instalację tej sprytnej aplikacji. Jest naprawdę poręczna i w wielu przypadkach działa po prostu magicznie i prosto. Co warto zauważyć nie ma problemów z pracą przy więcej niż jednym monitorze podpiętym do naszego Maca. W moim przypadku sprawdzałem kilka różnych próbników kolorów i miały one problem przy wielu monitorach. ColorSnapper 2 nie posiada takiej wady i działa bardzo poprawnie w każdych warunkach.

Ile kosztuje?

Wiadomo, że za dobre programy najczęściej trzeba coś zapłacić. W przypadku tej aplikacji nie jest inaczej. Możemy ją zainstalować w wersji 14-dniowej (próbnej) bądź kupić klucz i cieszyć się nią dożywotnio. Koszt licencji na dzień dzisiejszy (2 sierpnia 2017) to wydatek 42,99 zł (z VAT) czyli dla niektórych wiele, a dla innych niewiele. Według mnie ta mała aplikacja jest warta takiej kwoty. Developerzy zrobili naprawdę dobry kawał softu za który cena nie wydaje się być wygórowana. Tym bardziej, że licencja obejmuje też przyszłe aktualizacje więc nie jest limitowana czasowo.

Skąd zdobyć ColorSnapper 2?

Najprościej jest pobrać wersję instalacyjną ze strony producenta: https://colorsnapper.com.

Alternatywą jest sklepik AppStore który polecam z uwagi na proste aktualizacje aplikacji poprzez mechanizmy sklepiku Apple: https://itunes.apple.com/us/app/colorsnapper-2/id969418666?mt=12

Recenzje na mojej stronie

Jest to pierwsza recenzja którą popełniłem w ramach swojej strony domowej. Kolejne recenzje będą sukcesywnie dodawane i udostępnione w ramach specjalnie do tego wydzielonej sekcji mojej strony.

Jeśli jakiś program zwrócił Twoją uwagę i chciałbyś abym go przetestował i opisał to śmiało – napisz do mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *