Enpass – Manager haseł oraz innych tajnych informacji

Enpass - LogoAplikacja Enpass służy do zarządzania hasłami, tajnymi notatkami oraz innymi poufnym danymi. Posiada mechanizm synchronizacji danych, wygodny interfejs oraz integrację z przeglądarkami WWW.

 

Na pewno każdy z Was posiada przynajmniej kilka różnych haseł do rozmaitych serwisów internetowych. Życie w dzisiejszych czasach wymaga od nas posiadania numerów PIN, hasło, tajnych numerów kart kredytowych, notatek, itd. Wszystkie te rzeczy przeznaczone są tylko dla naszych oczu.

Opisywana wersja aplikacji Enpass to 5.5.8 (101)
Link do strony producenta: https://www.enpass.io

Jak żyć?

Kilkanaście lat temu wystarczyła kartka papieru sprytnie schowana w tylko dla nas dostępnym miejscu. Jednak takie wyjście miało wiele wad. Wystarczyło, że ktoś uzyskał dostęp do takiej notatki i mógł nas np. okraść. Co zdolniejszym wystarczyła własna pamięć. Jednak z wiekiem bywa ona coraz bardziej zawodna. No i danych jest coraz więcej zapamiętania. Są one też często dość złożone.

Nadchodzi pomoc! Nadchodzi Enpass!

I właśnie w tym miejscu wychodzi nam naprzeciw aplikacja tytułowa czyli Enapss. Nie posiada ona w sobie żadnej specjalnej magii. Jest po prostu doskonale skrojonym i optymalnie pracującym menadżerem haseł. Dlaczego więc poświęcam jej ten artykuł? Miałem okazję przetestować przynajmniej cztery lub pięć różnych aplikacji które teoretycznie miały służyć właśnie do przechowywania haseł i innych tajnych rzeczy. I na tym w zasadzie większość ich funkcji się kończyła. Niby miały to czego szukałem ale ich używanie nie było pozbawione wad.

Co wyróżnia Enpass na tle innych tego typu aplikacji?

Enpass posiada przede wszystkim bardzo przyjemny i wydajny interfejs. Korzystanie z niego jest prawie idealne i bezbolesne. Niby nic, a jednak cieszy. Jestem estetą i jeśli chodzi o wygląd i działanie aplikacji przykładam do tego dużą wadę.

Enpass - Ekran logowania
Enpass – Ekran logowania

W przypadku Enpass producent bardzo się postarał aby praca z jego dziełem była przyjazna. Ale czymże byłaby aplkacja gdyby tylko dobrze wyglądała? Poniżej pozostałe zalety.

Wieloplatformowość

Aplikacja jest na wszystkie dostępne Platformy. Możesz ją zainstalować na 9 platformach (stan na dzień pisania tego artykułu): iOS, Android, Blackberry, Windows UWP, macOS, Windows PC, Linux, Portable oraz na Chromebook-u. W zasadzie każdy będzie zadowolony.

Enpass - Platformy
Enpass - Platformy

 

Synchronizacja danych

Kolejną sprawą jest wydajny mechanizm synchronizacji danych. Jeśli używasz aplikacji na urządzeniu mobilnym oraz na komputerze stacjonarnym to dane synchronizują się w tle bez żadnych problemów. Każda z instancji Enpass posiada taki sam zestaw haseł jak pozostałe.

W tym miejscu warto wspomnieć, że Enpass do synchronizacji używa wielu różnych usług sieciowych. Możesz wykorzystać z usługi Dropbox, Google Drive, iCloud (tylko urządzenia firmy Apple) i wiele innych. Dzięki takiemu podejściu dane są zawsze w kontrolowanej przestrzeni należącej do Ciebie.
Po skonfigurowaniu usługi synchronizacji jest ona aktywna w tle i nie trzeba nic robić aby się wykonywała. Można ją oczywiście uruchomić ręcznie na żądanie.

Generator haseł

Enpass posiada fajny generator haseł. Można w nich ustalić długość i rodzaj generowanego hasła. Ciekawostką jest możliwość ustawienia hasła artykułowanego czyli takiego które nieco łatwiej zapamiętać. Składa się ono z wyrazów zrozumiałych dla nas, ludzi.

Enpass - Generator haseł
Enpass – Generator haseł

Bezpiecznie logowanie się do aplikacji

Gdy pierwszy raz uruchamiamy aplikację to zostajemy zapytani o wcześniej ustalone hasło główne (alfanumeryczne). Gdy chcemy sięgnąć do już uruchomionej aplikacji po raz kolejny wówczas musimy się autoryzować jedynie prostym numerem PIN. To znacznie skraca czas wejścia do bazy danych Enpass.

Warto dodać, że wersja mobilna Enpass posiada możliwość logowania się odciskiem palca na platformie iOS (tylko dla iPhone z funkcją czytnika linii papilarnych).

Możliwość zapamiętywania różnych typów danych

Warto także wspomnieć, że poza hasłami w aplikacji zapiszemy także notatki i obrazy. Jest to bardzo przydatne np. w celu archiwizacji kart kredytowych. Wystarczy pstryknąć fotkę karcie kredytowej, a zostanie ona zapamiętana w zaszyfrowanym pliku Enpass.

Integracja z przeglądarkami WWW

Enpass posiada swoje dedykowane wtyczki do przeglądarek WWW. Dzięki temu nie trzeba ręcznie zapisywać/odczytywać z niego danych. Działa automatycznie gdy przeglądarka zażąda danych lub wpiszemy ręcznie dane do zapamiętania. Działa bezboleśnie.

Enpas - Ikonka w tray bar
Enpas – Ikonka w tray bar

Ikonka w tray bar

Enpass gdy pracuje udostępnia ikonkę w tray bar czyli pasku z ikonkami pracujących w tle (przy zegarku). Dzięki temu można szybko i sprawnie dostać się do naszego magazynu tajnych rzeczy. Wygodne!

Tajne notatki

Chyba każdy z nas czasem jest zmuszony coś zanotować. Nie wszystkie jednak notki chcielibyśmy aby były jawne. Enpass posiada do tego typu danych osobne przegródki. Wystarczy dodać „Tajną Notatkę” i voila – informacja w niej zapisana jest chroniona hasłem! Proste? Proste!

Różne karty w kartotece

Kolejną sprawą jest możliwość ustawiania zestawów pól dla każdego wpisu (rekordu) osobno. Przykładowo poza hasłem i loginem można dodać pola np. telefonu, adres URL, notkę tekstową i inne potrzebne dane. Ma to szczególnie znaczenie dla notatek związanych z bankami w których poza podstawowymi danymi chcielibyśmy zapisać np. dodatkowe telefony na Infolinię czy inne niezbędne do kontaktu z bankiem dane. Aplikacja oferuje kilkanaście predefiniowanych typów kart do kartoteki. Jednak bez problemu możemy tworzyć swoje i rozbudowywać te przygotowane przez autora programu.

Ile kosztuje Enpass?

Przede wszystkim warto wspomnieć na początku, że można używać go bezpłatnie. Wersja darmowa niestety jest pozbawiona kilku istotnych funkcji o czym poniżej.

Koszt wersji płatnej wyposażonej we wszystkie wodotryski to $9.99 czyli ani dużo ani mało. Aktualny cennik jest dostępny na stronie producenta.

Czego nie ma w wersji bezpłatnej?

Jedną z ważniejszych niedostępnych wersji bezpłatnej funkcjonalności jest synchronizacja danych pomiędzy instancjami (różne urządzenia) Enpass. Jeśli używasz aplikacji tylko na jednym urządzeniu to nie jest to problem. Kopie zapasowe bazy haseł możesz robić ręcznie kopiując plik z danymi do innego katalogu lub na dysk zewnętrzny. To taka partyzancka metoda ale się sprawdza. Jednak w przypadku posiadania Enpass na kilku urządzeniach gdy jedno z nich ulegnie zniszczeniu albo się zagubi to wszystkie dane są od razu dostępne na innym. W każdej chwili też możemy pobrać zestaw danych z prywatnej chmury w której są one przechowywane.

Jak dobrze pamiętam to jest także limit ilości zapamiętanych danych w aplikacji na urządzenia mobilne. Jest to w sumie ograniczenie wykluczające używanie Enpass na mobilkach.

Podsumowanie

Zdecydowanie polecam tę aplikację. Jest doskonale wykonana, zajmuje mało pamięci gdy działa w tle, a producent dba o częste aktualizacje. Pomimo okrojonej wersji bezpłatnej jest ona godna polecenia wszystkim nie chcącym wydawać pieniędzy. Osobiście korzystam z Enpass od jakiegoś roku i ani razu mnie nie zawiódł. Posiadam wersję płatną z uwagi na potrzebę posiadania wydajnej synchronizacji  pomiędzy komputerami których używam oraz moim iPhone. Sprawdza się doskonale!

Jeśli używasz innej aplikacji lub chciałbyś dodać coś do powyższego opisu to zachęcam do pozostawienia komentarza poniżej. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *