Flume – Aplikacja obsługująca Instagram dla MacOS

Flume - IconCzy słyszałeś o aplikacji Flume dla MacOS? Jeśli jesteś użytkownikiem Instagramu oraz posiadaczem komputera Mac to warto zapoznać się z poniższą recenzją.

Na pewno każdy z Was korzystał bądź słyszał o Instagramie. Jest to dedykowana dla urządzeń mobilnych aplikacja służąca do dzielenia się zdjęciami oraz filmami. Z biegiem lat została wzbogacona o kolejne ciekawe funkcje takie jak wiadomości prywatne czy transmisja na żywo.

Osobiście bardzo lubię korzystać z Instagramu. Może nie jestem jakimś super-userem który wrzuca codziennie po 50 zdjęć ale czasem zdarzy się jakaś drobna sesja. Kliknij tutaj aby zapoznać się z moimi fotami. Od dawna szukałem aplikacji która pozwoli na uzyskanie dostępu do serwisu z poziomu komputera stacjonarnego. Przetestowałem kilka różnych programów i w zasadzie żaden nie zachwycił mnie w stopniu dostatecznym. Albo się wieszał, albo nie był do końca zgodny z Instagramowym API. Najczęściej jednak miał fatalny interfejs, a co za tym idzie korzystanie z takiej apki było niewygodne. No i największa wada – brak możliwości zamieszczania zdjęć i filmów z poziomu komputera. Ten ostatni mankament powodował, że z miłą chęcią usuwałem kolejne apki ze swojego Maka.

I tak oto natknąłem się zupełnie przypadkiem na…

Flume - Logo

Tak jest Panie i Panowie! Pewien developer popełnił naprawdę udaną aplikację kliencką obsługującą w sposób niemal doskonały Instagramowe dobrodziejstwa.

Flume - Ekran główny
Flume dla MacOS – Ekran główny

Aplikacja jest stworzona w taki sposób aby posługiwanie się nią było identyczne bądź mocno zbliżone do oficjalnej wersji mobilnej. Opisywana wersja aplikacji to Flume 2.7 czyli aktualna na dzień powstawania tego artykułu.

Powyższy obrazek demonstruje strumień zdjęć, czyli kartę która otiwera się nam domyślnie przy starcie Instagramu w wersji mobilnej. W zasadzie nie ma sensu się rozpisywać nad tym czym jest strumień. Warto zaznaczyć jednak, że Flume daje tu jedną fajną opcję, a mianowicie możliwiść lajkowania fotek bezpośrednio z mozaiki. Nie trzeba więc otwierać każdego zdjęcia z osobna aby dodać swoje „serduszko”. Wystarczy kliknąć myszką dwa razy w wybrane zdjęcie lub film, a lajk  zostanie dodany. W ten sposób można prawdę sprawnie przebrnąć przez mozaikę strumienia zdjęć i pozostawić swój ślad w postaci serca przy interesujących nas zdjęciach. Co ważne aplikacja oznacza zalajkowane treści ikonką serduszka. Wiadomo więc od razu co polubiliśmy, a czego nie. Naprawdę wygodna sprawa.

Funkcje Flume

Aplikacja Flume posiada niemal taką samą funkcjonalność jak oficjalny klient Instagramowy. Używam tej apki do jakiegoś czasu i zauważyłem, że gdy Instagram doda coś do funkcjoanlności swojego systemu to programista Flume szybko dorzuca nowe funkcje i udostępnia aktualizację.

W zasadzie z brakujących funkcji jest brak możliwości transmisji video na żywo, zamieszczania krótkich filmów i zdejęć dla „wydarzeń” oraz brak możliwości kręcenia filmików z nakładkami. W zasadzie tylko tego brak. Są to jednak funkcje sprawdzające się na urządzeniu mobilnym dlatego ich brak w wersji stacjonarnej nie jest bolesny.

Dostęp do wszystkich podstawowych funkcji jest możliwy z belki z ikonami.

Flume - Belka z ikonami funkcji
Flume dla MacOS – Belka z ikonami funkcji

I tak jadąc od lewej strony mamy:

  • Aparat – możliwość zamieszczenia zdjęcia lub filmu (tylko w wersji Flume PRO)
  • Domek – strumień ostatnich filmów/zdjęć
  • Serduszko – lista polubionych przez nas zdjęć/filmów
  • Gwiazdka – proponowane przez Instagram ciekawe zdjęcia/filmy
  • Lupka – wyszukiwarka
  • Dzwoneczek – powiadomienia związane z aktywnością na naszym profilu
  • Samolocik – wiadomości prywatne/czaty
  • Ludzik – nasze konto

Jak widać twórca aplikacji udostępnił wszystkie funkcje obok siebie. Żadna z nich nie jest schowana w innej. W oryginalnej aplikacji Instagram wiadomości prywatne (ikonka z samolocikiem) znajdują się w sekcji oznaczonej ikonką domku. W sumie to niby żadna różica ale w wersji stacjonarnej mamy wygodny dostęp do wszystkich funkcji od razu z tego samego miejsca. Co ciekawe przy ikonkach zapalają się symbole (badges) gdy zaistnieje jakaś aktywność i wymagana jest nasza uwaga.

Jak zauważyłeś Flume pozwala na zamieszczanie filmów i zdjęć bezpośrednio z poziomu MacOS. Jest to naprawdę wyjątkowe z uwagi na to, że Instagram zabrania takich praktyk. W tym celu programista Flume stworzył symulację oficjalnej aplikacji Instagram udającej jej wersję na Androida. Poniżej przedstawiam zrzut ekranu z mamagerem dodawania zdjęć:

Flum - Dodawanie materiałów na Instagram
Flum dla MacOS – Dodawanie materiałów na Instagram

Jak widać mamy tu dostępne w zasadzie wszystkie opcje które oferuje wersja mobilna aplikacji Instagram. Jednak są one w dużo wygodniejszej postaci i posiadają większą dokładność.

Możemy bez problemów przerabiać nasze zdjęcie, oznaczać widoczne osoby, ustawić geolokalizację zdjęcie, itd. W zasadzie jest to 1:1 tego co daje oryginalny nam klient mobilny.

Ograniczenia wersji darmowej

W wersji bezpłatnej aplikacja Flume pozbawiona jest następujących możliwości:

  • dodawanie filmów/zdjęć z poziomu komputera
  • obsługa wielu kont Instagram

Sam musisz ustalić czy te opcje będą Ci potrzebne czy też nie. Osobiście korzystam z zamieszczania zdjęć i filmów bezpośrednio z komputera i jest to całkiem wygodne. Tym bardziej, że mój iPhone synchronizuje się via iCloud z biblioteką zdjęć na komputerze i mam dostęp do najnowszych fotek. Przy okazji można dokonać drobnej obróbki zdjęć poza Instagramem, np. w programie graficznym. 🙂

Koszt?

Jeśli jednak pragniesz zamieszczać materiały z komputera oraz obsługiwać kilka kont jednocześnie to musisz zapłacić za Flume. Koszt klucza licencyjnego wynosi na dzień 3 sierpnia 2017 całe $10 czyli całkiem niewiele. Warto dodać, że licencja jest dożywotnia – nie doczytałem się nigdzie na stronie twórcy Flume aby była ograniczona czasowo lub obejmowała tylko daną wersję aplikacji.

Linki i wymagania

Strona developera: https://flumeapp.com
Wymagania systemowe: macOS Yosemite 10.10+

Podsumowanie

Aplikacja jest naprawdę godna uwagi. Nie spotkałem się do tej pory z tak starannie wykonanym klientem Instagram na komputer. Developer stara się cały czas aby jego „dziecko” było użyteczne i aby korzystanie z apki było super wygodne.

Jeśli posiadasz doświadczenie z innymi aplikacjami tego typu lub chciałbyś coś dodać od siebie odnośnie Flume – zachęcam do pozostawienia komentarza poniżej. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *