Mia for Gmail – Kontrolka poczty Google dla MacOS

Mia for Gmail - LogoW artykule tym omówimy doskonałą kontrolkę o nazwie Mia for Gmail umożliwiającą wygodne monitorowanie oraz podstawową interakcję ze skrzynką pocztową oferowaną przez Google – Gmail.

Opisywana wersja nosi numer 2.2.6 (57).

Link do strony producenta aplikacji: https://www.miaforgmail.com/

Z pewnością większość z nas korzysta z usługi pocztowej Gmail oferowanej przez Google. W moim przypadku trwa to nieprzerwanie od przeszło 12 lat! Właśnie sprawdziłem i pierwszą wysłaną wiadomość nadałem ze swojego Gmaila dnia 27 czerwca 2005 roku Pańskiego. Wówczas Gmail działał jeszcze w wersji testowej i konta mogły mieć osoby polecone przez innych. Kawał czasu!

Od wielu lat pracuję na platformie Apple, MacOSX czyli w nowo nazewnictwie MacOS. Brakowało mi możliwości podglądu stanu skrzynki pocztowej bez odrywania się od bieżących zadań. Idealnym rozwiązaniem był jakiś rodzaj kontrolki (ikonki) która wskazywałaby czy mam coś w skrzynce czy też nie.

W tym celu przeszukałem nieco Internet i sprawdziłem różne narzędzia. Trzeba przyznać, że jest ich bez liku. Niestety większość z nich miała jakieś wady i najczęściej nie były dość wygodne. Najczęstszą wadą było toporne UI lub wadliwa komunikacja z serwerem poczty Gmail… Zdarzało się, że po przyjściu wiadomości e-mail kontrolka informowała mnie o tym fakcie z dużym opóźnieniem. Były to sytuacje dyskwalifikujące i kończyły się odinstalowaniem narzędzia z systemu.

I tak oto trafiłem na wspomnianą w tytule kontrolkę.

Mia for Gmail

Nazwa jest w zasadzie niewiele mówiąca. Nie ma w niej słowa które wskazywałoby bezpośrednio czym jest ta sprytna aplikacja.

Developer przyłożył się do pracy i stworzył niewielką apkę która w zasadzie realizuje nie tylko kwestie monitoringu skrzynki pocztowej. Dodatkowo z jej poziomu można wykonywać podstawowe operacje takie jak odpowiadanie, archiwizowanie, usuwanie lub oznaczanie wiadomości e-mail. W zasadzie to nie trzeba w wielu przypadkach wchodzić do poczty przez przeglądarkę lub aplikację pocztową (klient e-mail). Prawie wszystko można zrobić z poziomu menu które oferuje kontrolka Mia for Gmail.

Wygląd kontrolki

W zasadzie jedynym elementem który pojawia się w naszym systemie po zainstalowaniu kontrolki jest ładna ikonka koperty widoczna w górnym pasku obok innych ikon i zegarka (czyli w tzw. tray bar).

Mia for Gmail - Ikonka w pasku
Mia for Gmail – Ikonka w pasku

Powyższa ikonka jest w standardzie black and white czyli dopasowana do ikon systemowych. Dla osób z większą fantazją twórca aplikacji przewidział kolorową ikonę nawiązującą do logotypu poczty Gmail:

Mia for Gmail - Ikonka w pasku w wersji kolorowej
Mia for Gmail – Ikonka w pasku w wersji kolorowej

Obok ikonki widoczna jest licznik z ilością nieprzeczytanych wiadomości e-mail. Można go oczywiście wyłączyć w opcjach aplikacji. Wówczas widzimy tylko samą ikonkę która zmienia kolor w zależności od tego czy mamy coś do przeczytania czy nasz Inbox jest pusty (wszystkie wiadomości zostały odczytane).

Opcje kontrolki

Poprzez klinięcie w ikonkę znajdującą się w pasku uzyskujemy dostęp do opcji oraz listę nieprzeczytanych wiadomości.

Mia for Gmail - Lista widoczna po kliknięciu w kontrolkę
Mia for Gmail – Lista widoczna po kliknięciu w kontrolkę

W rozwijanym menu widać w sumie trzy sekcje (od góry):

  1. Informacje na temat ostatniego sprawdzenia poczty, link do skrzynki Gmail, tworzenie nowej wiadomości oraz wyszukiwarka wiadomości.
  2. Lista nieprzeczytanych wiadomości z ikonką kosza umożliwiającą ich szybkie usuwanie (pomocne dla niechcianych reklam).
  3. Preferencje i wyłączenie kontrolki.

I to chyba tyle jeśli chodzi o ten element.

Interakcja z wiadomością z poziomu kontrolki

Po kliknięciu na wybraną wiadomość widoczną w liście nieprzeczytanych wiadomości uzyskujemy bezpośredni dostęp do treści e-maila.

Jest to bardzo wygodne i jak wspomniałem na początku tego artykułu powstaje możliwość interakcji ze skrzynką pocztową bezpośrednio z systemu MacOS bez potrzeby uruchamiania przeglądarki WWW lub innego klienta pocztowego (np. programu Mail):

Mia for Gmail - Podgląd wiadomości
Mia for Gmail – Podgląd wiadomości

Okienko podglądu wiadomości posiada wszystkie niezbędne funkcje. Jest czytelne i w zasadzie wyczerpuje potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Gdy klikniemy na funkcję „Odpowiedz” pojawi nam się okienko z edytorem wiadomości:

Mia for Gmail - Pisanie wiadomości
Mia for Gmail – Pisanie wiadomości

Obsługa więc jest banalna i nie wymaga szerszego rozpisywania się. Najważniejsze jest to, że całość jest naprawdę czytelna, a praca z pocztą sprawna i szybka. Oczywiście zakładając, że używamy tych mechanizmów incydentalnie gdy po prostu nie chcemy poświęcać większej uwagi na korzystanie z Gmaila w typowy sposób.

Opcje i preferencje Mia for Gmail

Preferencje można wywołać poprzez opcję „Preferences” widoczną w rozwijanym menu po kliknięciu w ikonkę Mia for Gmail:

Mia for Gmail - Preferencje i ustawienia
Mia for Gmail – Preferencje i ustawienia

W okienku Preferences możemy ustawić główne aspekty pracy aplikacji. Jak widać opcji jest całkiem sporo. Można więc ustawić dźwięk który powiadomi nas o nowej poczcie, wyskakujące powiadomienia, interwał co ile ma być sprawdzana skrzynka GMail, etc. Każdy będzie zadowolony.

W górnej części okienka widać listę naszych skrzynek Gmail które są dodane do Mia for Gmail. W moim przypadku jest to jedna skrzynka (wersja darmowa obsługuje tylko jedną skrzynkę). Obok każdej skrzynki znajdują się ikonki funkcyjne. Ikonka trybika powoduje otworzenie bardziej zaawansowanych ustawień dotyczących wskazanego konta Gmail.

Ile kosztuje licencja?

Na dzień dzisiejszy czyli 4 sierpnia 2017 roku koszt licencji wynosi 18,99 zł. Czy jest to dużo? Kwestia subiektywna. Osobiście korzystam z wersji free i przy jednym koncie e-mail sprawdza się ona idealnie. Nie zauważyłem aby bombardowali mnie reklamami gdy poruszam się po aplikacji. Nie ma też innych zbędnych „utrudniaczy”. Aplikacja jest więc godna polecenia także w wersji bezpłatnej.

Skąd zdobyć Gia for Gmail?

Aplikacja dostępna jest w AppStore dla MacOS (link). Nie ma więc potrzeby szukać instalki w Internecie, wystarczy wejść do AppStore i pobrać darmową wersję aplikacji. I już.

Jeśli wolisz omijać AppStore to jest także dostępna wersja instalacyjna w formie pliku DMG do pobrania ze strony developera (link).

Wnioski końcowe

Według mnie Mia for Gmail jest idealną aplikacją w swojej klasie. Od lat nie korzystam z żadnej innej. Ta wystarcza do wszystkiego i ani razu mnie nie zawiodła. Developer rozwija ją już przez dłuższy czas więc jest ona pozbawiona problemów tzw. wieku dziecięcego charakterystycznych dla nowo powstałych apek.

Jeśli uważasz, że niniejszy opis powinien być wzbogacony bądź poprawiony to śmiało pisz w komentarzach na dole. 😉

Dzięki za poświęconą uwagę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *