moBiLET, czyli jak sprytnie płacić za bilet komunikacji i parkowanie

moBiLET - Ikona aplikacjimoBiLET jest aplikacją mobilną dla osób korzystających z komunikacji miejskej lub miejskich stref płatnego parkowania. Doskonale zastępuje tradycyjne bilety i parkometry.

Wstęp

Wersja opisywanej aplikacji to 6.9.2 na platformę iOS (iPhone)
Link do strony producenta: http://mobilet.pl
Apka w sklepie AppStore – kliknij tutaj.
Producent aplikacji: Mobile Traffic DATA Sp. z o.o. z Poznania
Strona WWW aplikacji: http://www.mobilet.pl

Dziś wszystko z wersji papierowych (fizycznych) przenoszone jest do wirtualnych portfeli. Od dawna chociażby używanie kart kredytowych lub nieco młodszego systemu BLIK pozwala nam na nie noszenie przy sobie żywej gotówki. Wiadomo, ma to swoje wady gdy zabraknie nam zasięgu sieci lub wyczerpie się bateria. Jednak są to zdarzenia raczej sporadyczne. Z wielką ochotą zastępujemy więc karty z portfela ich cyfrowymi odpowiednikami. Coż, z czasem i sam portfel zastąpimy smartfonem. W moim przypadku już się tak stało. Mając przy sobie tylko jeden przedmiot mam wszystko pod ręką. 🙂 Duża wygoda!

Czym jest aplikacja moBiLET?

Jest niczym więcej jak cyfrową odpowiedzią na opłaty związane z szeroko rozumianym transportem. Za pośrednictwem aplikacji w wygodny sposób dokonamy opłaty za przejazd autobusem, tramwajem czy pociągiem. W Warszawie także za przejazd siecią metra.
Dodatkowo aplikacja wspiera także opłaty za parkowanie auta w strefie płatnego parkowania należącej do danego miasta. Jednym słowem koniec z szukaniem terminala (słupka) i wsuwaniem karteczek za szybę z wybitą godziną parkowania i opłaconym czasem. Jest to tym bardziej wygodne, że za przedłużenie czasu parkowania płacić możemy zdalnie bez potrzeby wizyty przy pojeździe. Wygodne…i lubię to! 🙂

Główne funkcje aplikacji moBiLET

Aplikacja składa się raczej z niewielkiej ilości funkcji dzięki czemu jest nieskomplikowana i spokojnie można ją polecić osobom mniej wprawnym.

Po uruchomieniu ukazuje się nam panel centralny aplikacji który przedstawia wszystkie podstawowe usługi za które chcemy zapłacić. Poniższy zrzut ekranu prezentuje to co ukazuje się naszym oczom po uruchomieniu apki moBiLET.

moBiLET - Ekran główny aplikacji
moBiLET – Ekran główny aplikacji

Jak widać ekran centralny aplikacji wykonany jest w konwencji dużych i wyraźnych ikon (kafelków). Dzięki temu nie będzie problemu z wybraniem odpowiedniej nas funkcji np. gdy trzęsie w autobusie, a my chcemy szybko skasować nasz wirtualny bilet.

W górnej części ekranu znajduje się podgląd ilości środków w naszym wirtualnym portfelu. Jesteśmy więc na bieżąco ze stanem posiadania i wiemy czy są środki na opłacenie przejazdu. Warto jednak sprawdzić ilość złotówek przed wyruszeniem w drogę. Doładowanie portfela aplikacji jest proste ale jednak zajmuje parę chwil o czym poniżej.

Na uwagę zasługuje także ikonka gwiazdki pod którą kryje się lista najczęściej wykorzystywanych biletów/opłat. Możemy w tym miejscu zdefiniować bilety/opłaty z których najczęściej przychodzi nam korzystać. Zdecydowanie skraca to czas dostępu do nich. To kolejny plus gdy jesteśmy już w pojeździe i chcemy szybko zapłacić za kurs.

Menu główne aplikacji

Pod ikonką „hamburgera” (trzy kreski) kryje się menu aplikacji. Niniejszy zrzut ekranu demonstruje jego wygląd.

moBiLET - Menu aplikacji
moBiLET – Menu aplikacji

Znajduje się tu lista bieżących oraz wcześniej skasowanych biletów lub uiszczonych opłat za parkowanie czyli ostatnie bilety oraz historia biletów. Producent zamieścił tu także listę systemowych wiadomości z którymi warto się od czasu do czasu zapoznać. Pod komunikatami znajduje się ikonka prowadząca do ustawień aplikacji. Z tego panelu można się także wylogować z moBiLET.

Co zrobić w trakcie kontroli biletów?

Na pewno nie możemy wpaść w panikę! Kontrolerzy znają moBiLET i inne tego typu aplikacje. Każda z nich posiada łatwy dostęp do listy zakupionych biletów. W moBiLET wystarczy rozwinąć menu aplikacji i kliknąć w ostatni skasowany bilet. Trwa do naprawdę chwilę i nie jest kłopotliwe. Oczywiście jeśli masz smartfon pod ręką, a bateria nie padła… Skasowany bilet widnieje na poniższych zrzutach z ekranu.

 

moBiLET - Informacja o bilecie (zakładka 1)
moBiLET – Informacja o bilecie (zakładka 1)

 

moBiLET - Informacja o bilecie (zakładka 2)
moBiLET – Informacja o bilecie (zakładka 2)

 

moBiLET - Informacja o bilecie z QR kodem (zakładka 3)
moBiLET – Informacja o bilecie z QR kodem (zakładka 3)

Jak widać mamy w aplikacji komplet informacji o zakupionym bilecie. Najważniejszą sprawą jest QR kod który kontroler sprawdza swoim czytnikiem. Dlatego warto sobie „na sucho” przećwiczyć jego wyświetlenie aby potem mieć przetartą ścieżkę postępowania podczas kontroli biletowej. 🙂

Ustawienia aplikacji

moBiLET nie posiada rozbudowanych ustawień. Dla mnie jest to zaleta – prostota jest piękna! W zasadzie wszystkie dostępne opcje mieszczą się na jednym ekranie.

moBiLET - Ustawienia aplikacji
moBiLET – Ustawienia aplikacji

Jak widzisz jest skromnie. Opcje nie zaskakują i są czytelne. Krótko pochylę się nad źródłem płatności. Jak widzisz u mnie jest to „konto prepaid”. Możesz tu wybrać w sumie trzy różne formy doładowania wirtualnego portfela aplikacji:

  1. konto prepaid
  2. karta płatnicza
  3. konto grupowe

Osobiście korzystam tylko z pierwszej z nich. Jeśli masz jakieś doświadczenie z pozostałymi to chętnie się o nich czegoś więcej dowiem – jak działają i czy są wygodne.

Warto wspomnieć także o funkcji z informacjami. Znajedziemy tutaj wszystkie dane o wersji aplikacji, kontakt do jej producenta oraz na infolinię. Szczerze mówiąc jest to mało logiczne miejsce ponieważ infolinia czasem się przydaje w nagłych wypadkach, a numer jej telefonu jest dość ukryty. Powinien być bardziej wyeksponowany np. na ekranie głównym.

Ulubione, czyli nasza podręczna lista

Bardzo użyteczną dla mnie funkcjonalnością jest zakładka z ulubionymi. Można tutaj zgromadzić bilety i usługi za które najczęściej płacimy. Dzięki temu nie musimy przekopywać się przez pełne cenniki aby znaleźć interesujący nas bilet. W moim przypadku do ulubionych dodane są dwa bilety komunikacji miejskiej w Warszawie – jednorazowy oraz 20-minutowy. Z tych dwóch rodzajów biletu korzystam najczęściej.

moBiLET - Ulubione
moBiLET – Ulubione

Jak skonfigurować przewoźnika

To proste. Wystarczy z ekranu głównego wybrać kafelek podpisany komunikacja miejska i postępować zgodnie z dostępbymi w nim opcjami. na początku ukarze się nam pusty ekran z ikonką miasta w prawym górnym roku. Poniższy ekran demonstruje moje ustawienia z dodanym przwoźnikiem „Warszawa ZTM”. Ikonkę miasta pozwalającą dodać kolejnego przewoźnika oznaczyłem żółtym kółeczkiem.

moBiLET - Przewoźnicy
moBiLET – Przewoźnicy

Po kliknięciu w ikonkę dodawania przewoźnika ukarze nam się lista ze wszystkimi firmami i zakłądami transportowymi za których usługi przewozowe możemy płacić aplikacją moBiLET.

moBiLET - Lista przewoźników
moBiLET – Lista przewoźników

Lista jest bogata i w wielu miastach możemy nie martwić się o szukanie kiosku z biletami lub biletomatów. Wystarczy posiadać środku w naszym wirtualnym portfelu aplikacji moBiLET i… w drogę! Bardzo wygodne! Zawsze mi brakowało takiej swobody. Ma to duże znaczenie gdy okazjonalnie np. podczas urlopu gościmy w innym mieście.

Warto nadmienić, że możesz mieć skonfigurowanych (wybranych) więcej niż jednego przewoźnika. Dzięki temu aplikacja staje się bardzo poręczna.

OK, czyli mamy już wybranego przewoźnika. Co dalej? Dalej wchodzimy do listy biletów które oferuje dana firma przewozowa. W przypadku wybranej przeze mnie „Warszawa ZTM” mamy do wyboru kilka ordzajów biletów.

moBiLET - Lista biletów wybranego przewoźnika
moBiLET – Lista biletów wybranego przewoźnika

Po tapnięciu w dany rodzaj biletu ukazuje się nam lista dostępnych biletów. I to w zasadzie tyle… Tu kończy się cały „skomplikowany” proces konfiguracji. Po dodaniu biletów do listy ulubionych nie będziemy zmuszeni wchodzić do przewoźnika i wyszukiwać interesującego nas biletu. Można więc śmiało powiedzieć, że poruszanie się po menu z przewoźnikami jest rzadką czynnością.

Podobnie sprawa wygląda z obsługą płatnego parkowania oraz komunikacji dalekobieżnej. Wybieramy usługodawcę/przewoźnika, rodzaj opłaty i już. I tu moja kolejna prośba – jeśli masz jakieś doświadczenie z płaceniu za parkowanie bądź komunikację dalekobieżną to chętnie dowiem się czegoś na ten temat. Osobiście nigdy nie korzystałem z tych funkcji i jestem ciekaw jak się to sprawdza w praktyce.

Mankamenty aplikacji moBiLET

Otóż tak, są. Nie są poważne ale mnie osobiscie nieco przeszkadzają. Może wymienię je w formie listy:

Interfejs aplikacji

…jest niedostosowany do smartfonów posiadających większe ekrany. Na moim iPhone 6 Plus którego aktualnie używam ekran jest duży. Aplikacja jest dopasowana wielkością elementów do małej wersji tego telefonu (bez Plusa w nazwie). Przez to wszystko co widzimy jest monstrualne i wygląda nieczytelnie. Jedyną zaletą jest to, że łatwo trafimy w przyciski. Choć słaba to pociecha.

Płatności

Płatności są niestety słabo skonfigurowane. Chodzi o interfejs i jego pracę, czyli sprawa UI/UX. Po załadowaniu konta środkami np. poprzez użycie BLIK lub system płatności online (np. Przelewy 24) nie możemy wrócić do ekranu głównego aplikacji moBiLET. Trzeba wychodzić z niej, ubić ją w systemie i uruchomić na nowo. Brakuje zwyczajnego przycisku „Wróć do ekranu głównego” który pojawi się nam po uiszczeniu płatności. Wierzę jednak, że producent naprawi ten problem.

Problem z aktualizacją cennika

Zdarzyło się, że miałem problem z zapłaceniem za bilet z powodu nieaktualnego cennika. Aplikacja posiada wbudowany mechanizm synchronizacji. Niestety kilka razy mnie zawiódł i nie dało się tego procesu uruchomić ręcznie poprzez wymuszenie akcji aktualizacji.

Po napisaniu e-maila do producenta moBiLET-u otrzymałem po wielu dniach wiadomość aby odinstalować i zainstalować ponownie ich apkę. OK, na to sam wpadłem. Karygodne jest jednak to, że producent odpowiedział mi po wielu dniach (podajże po ponad tygodniu), a aplikacja w żaden sposób nie sugerowała tego banalnego rozwiązania tylko „krzyczała” jakimś dziwnym kodem błędu. Słabo! Chcąc niechcąc przejechałem kawałek trasy na gapę… Na szczęście nie było kontroli i uniknąłem „opłaty specjalnej”.

Swoją drogą jestem ciekaw co zrobić w takij sytuacji gdy miałem dobre chęci zapłacenia za przejaz ale wynikł problem techniczny. Może macie z tym jakieś doświaczenie? Jeśli tak to proszę o komentarz poniżej. 😉

Karta miejska? Niestety nieobsługiwana

jeśli jesteś posiadaczem karty miejskiej to musisz nadal ją przy sobie nosić. Aplikacja moBiLET nie jest i raczej nie za nosi się na to aby była jej zastępnikiem. Jest ona dedykowana do opłat incydentalnych czyli jednorazowych. Choć kto wie… może się to zmieni. Kwestia nie tyle techniczna co polityczno-biznesowa.

Zalety aplikacji moBiLET

Pomijając tych kilka wyżej opisanych problemów moBiLET jest naprawdę dobrym wyborem. Aplikacja w 95% nigdy mnie nie zawiodła i nie pamietam już kiedy ostatni raz korzystałem z tradycyjnych biletów papierowych lub innej formy opłat.

Aplikaja jest małych rozmiarów (4,4 megabajty w wersji na system iOS) i nie posiada zbędnych wodotrysków. Dzieki temu pobiera się i uruchamia błyskawicznie. Jest także oszczędna jeśli chodzi o ilość wysyłanych/odbieranych danych. Nie musimy się więc martwić o transfer.

Zdecydowanie polecam jej używanie z uwagi chociażby na środowisko. Zawsze to mniejsza ilość zużytych kartownikowych czy papierowych biletów.

Na koniec warto nadmienić, że aplikacja posiada całkiem fajną stronę WWW którą można obejrzeć pod adresem http://www.mobilet.pl. Można tam załadować nasz wirtualny portfel środkami oraz wykonać kilka innych rzeczy. Osobiście nie korzystałem ze strony ale jest i warto o tym wiedzieć.

Jeśli masz uwagi do tego opisu lub chciałbyś podzielić się swoimi spostrzeżeniami czy doświadczeniami w związku z moBiLET-em to śmiało pozostaw komentarz pod artykułem. Możesz także skontaktować się ze mną bezpośrednio poprzez formularz kontaktowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *