No-IP czyli nazwa DNS dla dynamicznego IP

No-IP - LogoJeśli posiadasz dynamicznie zmieniający się numer IP to ten artykuł z pewnością Cię zainteresuje. No-IP to automatyczna usługa pozwalająca na uzyskanie stałej nazwy hosta w DNS czytelnej dla człowieka bez potrzeby ciągłej ręcznej aktualizacji numeru IP.

 

Może na początku mały wstęp dla osób nie obeznanych. Czym jest numer IP? Z pewnością każdemu obiło się to pojęcie o uszy. Najprościej będzie wyjaśnić to na przykładzie.

Krótki opis do czego służy system DNS

Każde urządzenie w internecie posiada swój własny numer IP, w założeniu jest on unikalny. To taki internetowy identyfikator składający się z czterech par numerów oddzielonych kropkami. Na przykład numer IP serwera Onet.pl wygląda następująco: 213.180.141.140. Wpisując ten numer w przeglądarkę WWW uzyskamy połączenie z serwerem Onet.pl. Co prawda niekoniecznie otworzy nam się strona główna tego portalu ale z pewnością odwołamy się do serwera sieci Onet.pl.

System DNS został wymyślony aby w sposób automatyczny tłumaczyć numer IP na zrozumiałą dla człowieka nazwę. I tak na przykład dla wspomnianego numeru serwisu Onet.pl wygląda to następująco:

IP 213.180.141.140 ==> www.onet.pl

Dzięki systemowi DNS nie musimy zapamiętywać skomplikowanwgo numeru IP tylko wystarczy, że pamiętamy www.onet.pl lub nawet samo onet.pl. Proste? A jakże!

Na marginesie warto dodać, że system DNS ewoluuje i w sieci funkcjonją jego dwa snatdardy: IPv4 oraz IPv6. Powyższy zapis składający się  czterech zestawów numerów odpowiada standardowi IPv4 i na tym standardzie oparty jest ten mini-tutorial. IPv6 nie będzie omawiane. Warto jednak zapoznać się z tym artykułem na Wikipedii aby dowiedzieć się po co powstał standard IPv6 i jak wygląda numeracja zapisana w jego formacie. Oczywiście zachęcam także o przeczytaniu opisu standardu IPv4.

Po co mi wiedza na temat mojego numeru IP?

Otóż wbrew pozorom nie jest to wiedza niezbędna każdemu użytkownikowi Internetu. Jeśli chcemy jednak aby nasza sieć domowa lub firmowa udostępniała (lub wystawiała) na świat jakieś usługi, np. stronę WWW to warto wiedzieć czym są IP/DNS i do czego służą.

Drobny przykład.

Załóżmy, że zechcemy aby nasz domowy komputer pełnił rolę serwera WWW i obsługiwał prostą witrynę, np. naszą wizytówkę. Rozwiązanie ma i wady i zalety. Z pewnością do zalet należą niskie koszty ponieważ za łącze już i tak płacimy. Wystarczy wszystko tylko odpowiednio skonfigurować. Ten artykuł nie wyjaśnia w jaki sposób skonfigurować samą usługę WWW. Znajdziesz tu jedynie wyjaśnienie w jaki sposób można się połączyć z zewnątrz z takim serwerem czyli jak doprowadzić do tego aby strona WWW mogła być oglądana przez użytkownków sieci.

A więc mamy już komputer z ustawioną usługą serwera WWW. Od tej chwili możemy go nazywać dumnie „nasz serwer”. 🙂 W sieci lokalnej (domowej) wszystko działa poprawnie i strona jest wyświetlana w przeglądarce WWW. W jaki sposób osiągnąć jednak efekt aby treści były widoczne także na zewnątrz przez ludzi z sieci?

W tym celu powinniśmy skonfigurować tzw. domenę internetową inaczej nazywaną nazwa hosta. Jest to adres czytelny dla człowieka zamieniany na numer IP o czym pisałem na początku tego artykułu.

Czym jest dynamiczny adres IP?

Wielu dostawców Internetu posługuje się tzw. dynamicznymi numerami IP. Jest to zwyczajny adres taki jak każdy inny.  W czym tkwi haczyk? W przypisaniu numeru IP do naszego modemu (czyli urządzenia po naszej stronie). Gdy wyłączymy nasz modem to istnieje prawdopodobieństwo, że przy ponownym połączeniu z dostawcą sieci otrzymamy nieco inny numer IP. Co więcej czasem numer IP może się zmienić bez wyłączania modemu. Po prostu usługodawcy od czasu do czasu sami wymuszają przypisanie numeru IP.

Warto dodać w tym miejscu, że niektórzy operatorzy oferują nam stały numer IP ale zwyczajowo pobierają za niego dodatkową opłatę. A my wolimy zaoszczędzić. Dlatego wymyślono między innumi No-IP i tego typu podobne usługi.

Gdy operujemy tylko jako użytkownik sieci to jest to nam obojętne – korzystamy z usług zewnętrznych i żadnej z nich nie „wystawiamy” na świat ze swojej sieci domowej. Jesteśmy więc typowym odbiorcą treści. Sytuacja zmienia się jednak gdy chcemy aby nasza sieć udostępniała jakiś serwis, np. stronę WWW.

No-IP – usługa DNS obsługująca dynamiczne IP

No i dochodzimy do kluczowej kwestii czyli tytułowej usługi No-IP. W skrócie jest to serwis DNS taki jak każdy inny. Przechowuje on pary adresów IP oraz ich czytelnych dla ludzi odpowiedników (patrz wyżej – przykład z Onet.pl).

Cały myk polega na tym, że usługa ta jest zaprojektowana w taki sposób aby parować ze sobą dynamicznie zmieniające się numery IP oraz ich stałe nazwy DNS czytelne dla ludzi.

W tym celu operator usługi udostępnia specjalne oprogramowanie które po zainstalowaniu na naszym komputerze będzie aktualizowało automatycznie numer IP przypisany do naszej nazwy DNS. W ten sposób będziemy mieć pewność, że wpisując w przeglądarkę WWW nazwę naszej strony zawsze uzyskamy z nią połączenie.

Na jakiej zasadzie działa No-IP?

Konto w usłudze No-IP

Przede wszystkim powinniśmy założyć konto na stronie operatora usługi: https://www.noip.com. Uzyskamy wówczas dostęp do kluczowych mechanizmów oferowanych przez No-IP.

Po założeniu konta i zalogowaniu się na nie ukaże się nam tablica czyli tzw. dashboard. Znajdują się na niej wszystkie kluczowe elementy. W moim przypadku jest obsługiwany tylko jeden adres IP. W celach pokazowych na potrzeby tego artykułu dodam kolejny adres Hostname. Na poniższym zrzucie ekranu można zobaczyć jak wygląda tablica.

No-IP - Dashboard
No-IP – Dashboard

Dodawanie hosta do usługi No-IP

Kolejnym krokiem jest dodanie hosta czyli urządzenia które chcemy identyfikować za pomocą adresu DNS oferowanego przez No-IP. W tem celu nasz wzrok kierujemy na sekcję Quick Add widoczną na tablicy.

W pole tekstowe opisane jako Hostname wpisujemy przyjazną dla nas nazwę, np. mojastronadomowa. Lista wyboru opisana jako Domain przedstawia element który zostanie dopisany do naszej nazwy. Domyślnie jest to ddns.net. W ten sposób uzyskamy następującą kombinację: mojastronadomowa.ddns.net.

Po dodaniu nazwy hosta cyferka w kafelku ilości hostów zostanie podpita o jeden. Miejsce to oznaczyłem na poniższym zrzucie ekranu czerwoną elipsą:

No-IP - Dodawanie hosta do usługi
No-IP – Dodawanie hosta do usługi

Z pewej strony czerwonej elipsy pojawi się komunikat:
host without recent dynamic updates.
Oznacza on, że host został dopisany ale nie ma ustawionego numeru IP. Czyli w praktyce oznacza to, że system DNS usługi No-IP nie wie na jaki numer IP zamienić nazwę mojastronadomowa.ddns.net.

Przypisane numeru IP do nazwy Hosta

W tym celu nalezy pobrać aplikację No-IP na nasz komputer. Aplikacja ta jest odpowiedzialna za „pilnowanie” aby numer IP w bazie DNS usługi był zawsze aktualny. W przypadku jego zmiany niemal natychmiast zostanie on przesłany do serwera DNS i nastąpi jego aktualizacja.

Dzięki temu osiągniemy cel – pod nazwą mojastronadomowa.ddns.net zawsze pojawi się nasza strona WWW czyli „odpowie” nasz serwis WWW.

Instalacja i konfiguracja aplikacji No-IP

Pełna nazwa aplikacji to Dynamic Update Client (DUC). Aby go pobrać należy z menu głownego serwisu www.no-ip.com wybrać sekcję Dynamic DNS, a w niej kliknąć na opcję Dynamic Update Client. Oto linki bezpośrednie do wersji instalacyjnych na wszystkie popularne systemy:

Windows – do pobrania tu
Linux  – do pobrania tu
MacOS – do pobrania tu

System domyślnie inicjuje pobieranie aplikacji zgodnej z naszym systemem operacyjnym. W moim przypadku jest to MacOS.

Po zainstalowaniu aplikacji zostanie należy się w niej zalogować korzystając z poświadczeń naszego konta które założyliśmy w serwisie www.no-ip.com (login + hasło). To wystarczy. Aplikacja DUC samodzielnie ustawi wszystkie wymagane parametry.

No-IP - Okienko aplikacji
No-IP – Okienko aplikacji

W przypadku wersji na Windows czy Linux sprawa wygląda podobnie. Różnicą jest tylko sama aplikacja która posiada nieco inny wygląd. Funkcjonalnie jest jednak taka sama jak w wersji na MacOS.

Podsumowanie

Oczywiście istnieje dość duży wachlarz ustawień No-IP ale w tym artykule nie chciałem skupiać się na detalach. Zależało mi na ogólnym opisie w myśl maksymy o co tu chodzi. 🙂

Mam nadzieję, że ten opis okaże się pomocny w postawieniu pierwszych kroków w świecie dynamicznego IP i nazw DNS.

Jeśli uważasz, że mój opis posiada jakieś błędy lub warto coś do niego dodać to śmiało, pozostaw poniżej swój komentarz. 😉

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *